GOPgear Young Stars Academy!

Uczniowie z Piotrowic najlepsi podczas GOPgear Young Stars Academy w Kostuchnie!

Tym razem formacja GOPgear gościła (25.05.2018 r.) w murach Zespołu Szkół im. Tomasza Klenczara w Katowicach-Kostuchnie. To właśnie tam uczniowie rywalizowali w debatach oksfordzkich, poświęconych przyszłości transportu w mieście ? starły się ze sobą zespoły z trzech katowickich podstawówek oraz gospodarze, technikum nr 15. Atmosfera była bardzo gorąca.

Znana przede wszystkim z organizacji wyścigów różnych środków transportu grupa GOPgear nie mogła powstrzymać się, by zweryfikować, jak najdogodniej dostać się na miejsce debaty, na Kostuchnę. Południowe rubieże Katowic jawią się jako swoisty ?koniec świata? jeśli chodzi o skomunikowanie zewnętrzne. Różne warianty dojazdu autobusem do szkoły przegrały z kretesem nie tylko z samochodem, ale także z dwoma rowerzystami, z których każdy jechał inną trasą. Sam wyścig był oczywiście ciekawy, ale prawdziwe emocje zaczęły się wraz z losowaniem tematów i kolejności uczestników.

Rozprawiano kolejno o: komunikacji darmowej, upowszechnianiu roweru jako środka transportu i eliminowaniu samochodów z centrów miast. Trzyosobowe zespoły losowały, czy będą bronić danej tezy czy też ich zadaniem będzie jej podważanie. To ważne, że nikt nie wiedział, czy będzie na przykład optował na rzecz wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej dla wszystkich czy raczej przypadnie mu rola tego, który będzie przedstawiał wady takiego pomysłu ? mówi Damian Szmyt, dyrektor Zespołu Szkół im. T. Klenczara ? Dzięki temu każdy musiał się bardziej kompleksowo przyjrzeć tematowi. A trzeba przyznać, że określenie ?Young Stars? w tytule debaty wcale nie było na wyrost ? młodzi ludzie zaskakiwali celnością argumentów, nieszablonowym podejściem i wnikliwą analizą.

Miło było słyszeć w kuluarach opinie, że dobrze, że ktoś wyszedł poza szablon konkursów przyrodniczych i ekologicznych, że podejmuje się tematy bliskie każdemu człowiekowi, takie codzienne. Nauczyciele podkreślali, że udział w takiej debacie to dla wielu uczniów znacznie lepsza lekcja niż powtarzanie formułek z podręczników ? trudno się nie zgodzić, wszak oprócz wiedzy transportowej w ten sposób nabywa się umiejętności dyskusji, słuchania drugiej strony czy nawet odpowiedniej intonacji głosu. Młodzi byli świetni ? komentuje na gorąco prowadzący debaty Bartosz Mazur ? Choć pracuję w szeroko rozumianym transporcie już kilkanaście lat, każde świeże spojrzenie jest inspirujące. Aż żałuję, że przez rolę arbitra nie mogłem zadawać pytań.

Pomysłodawcą zorganizowania wydarzenia był Mateusz Starzyczny ? członek formacji GOPgear, a równocześnie uczeń technikum w Kostuchnie. Moja szkoła zawsze była kojarzona z górnictwem, ale teraz jest coraz większy nacisk na inne kierunki, także transportowe. Chciałem zrobić coś, co by ?rozruszało? te specjalności ? mówi pomysłodawca. Udało się wyśmienicie, a zaangażowanie młodszych koleżanek i kolegów Mateusza każe właśnie wśród nich szukać przyszłych kadr zarządzających transportem w Metropolii i w regionie.

Ostateczny werdykt jury był bardzo trudny. Wszyscy się bardzo starali, widać też było, jak stopniowo ?rozkręca się? publiczność. Z każdą minutą było coraz więcej zgłoszeń pytań z sali, co najlepiej dowodzi, że młodzież chce współtworzyć przyszłość miasta, w którym żyje i przyszłość całej Metropolii. W przedfinałowej przerwie wszyscy mogli zobaczyć klip, pokazujący wyobrażenie przyszłości transportu w oczach uczniów SP 38 z Katowic-Kostuchny.

Finalnie, po trudnym boju, pierwsze miejsce zajęła ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 56 w Katowicach-Piotrowicach. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział, wszystkim bez wyjątku gratulujemy i życzymy wielu dalszych sukcesów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *